Arboristo tikslas – ne išpjauti medį, bet padaryti taip, kad jis būtų saugus aplinkai

 

Arboristų metai


Prasidėjus naujiems metams vėl visi stačia galva neriame į  kasdieninį darbų verpetą. Vistik norisi trumpam stabtelėti ir pažvelgti į praėjusių metų rūpesčius ir godas. Apie tai kalbamės su Lietuvos arboristų asociacijos ( LARA ) direktoriumi Renaldu Žilinsku ir arboristais LARA nariais Inga Gaidelyte, broliais Linu ir Kęstučiu Dainauskais, Vytautu Stonkumi, Tautvydu Kuodžiumi, Arnu Švelniku.

 Renaldas Žilinskas
 - Renaldai, kaip jūs apibūdintumėte praėjusius metus: kuo jie reikšmingi asociacijai, su kokiais iššūkiais teko susidurti

Renaldas Žilinskas

- Metai, atrodo, lyg ir niekuo neišsiskiriantys: kasdieniai želdinių priežiūros darbai tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuje. Tačiau tuo pačiu ir svarbūs – mus vis labiau pripažįsta ir vertina. Ir mes patys tobulėjame – savo gretose jau turime pirmąjį Lietuvoje ir kol kas vienintelį Europos arboristikos tarybos ( European Arboricultural Council – EAC ) sertifikuotą medžių priežiūros specialistą – European Tree Worker ( ETW ). Praėjusių metų liepos mėnesį Vroclave išlaikiau sertifikacinį egzaminą ir įgijau šią kvalifikaciją. Tai kol kas aukščiausia arboristo kvalifikacija Lietuvoje. Ji pripažįstama visame pasaulyje, tad ir dirbti arboristu gali visur be problemų. Galiu pasakyti, kad tai labai aukšto lygio egzaminas, kur reikia pademonstruoti teorines žinias apie medžio fiziologiją, jo būklės įvertinimą ir prognozes, dendrologines žinias, apsaugos priemones ir, be abejo, praktiškai tai parodyti

- Kokie projektai jums įsiminė?

- Norėčiau paminėti du stambius projektus, kurie gana sudėtingi ir įdomūs. Pirmiausia, tai Lukiškių aikštės liepų tvarkymas. Sunku buvo dirbti dėl jaučiamo didžiulio spaudimo iš kai kurių visuomenės atstovų pusės ir didelės atsakomybės. Medžiai brandūs, tačiau suluošinti dėl netinkamo genėjimo praeityje, kai kurie apnikti ligos. Dar prie viso to prisideda ir nuolatinis stresas vykstant statybom – nuolat vyksta kažkokie darbai šaknyno zonoje, kasinėjimai, grunto lyginimai ir pan. Lėšų jų priežiūrai skirta minimaliai, tik genėjimui. Nors, mano nuomone, pirmajame etape reikalingas ne tik lajas stabilizuojantis genėjimas, bet ir lajų sutvirtinimas specialiais lynais, kas ženkliai padidintų šių medžių saugumą žmonių ir teritorijos atžvilgiu. Tad teko gerokai pasukti galvas, kad, taikant tik genėjimą, stabilizuotume liepų lajas, pagerintume medžių būklę ir estetinį vaizdą. Manau, kad pavyko. Tik nereikėtų tuo apsiriboti. Norint turėti sveikus ir saugius medžius, jų priežiūrą reiktų tęsti dar mažiausiai 10 metų ir negailėti tam lėšų. Artimiausiu metu medžių lajos būtinai turi būti sutvirtintos specialiais lynais. 

Kitas svarbus projektas – paminklinių medžių priežiūra. 2017 metais sutvarkėme 15 medžių – gamtos paveldo objektų visoje Lietuvoje. Kiekvienas medis – unikalus, kiekvienam – skirtingi sprendimai.Tuo jie ir žavi, tačiau tuo pačiu ir įpareigoja. Suklysti negalima, kadangi kiekviena klaida gali sutrumpinti šių galiūnų amžių, arba tiesiog sunaikinti senolį. Kartais reikia imtis tokių priemonių, jog iš šalies pažiūrėjus atrodo, kad mes norime pakenkti medžiui, o ne išsaugoti jį. Kalbu apie Storąją Klaipėdos liepą. Kad išsaugoti medį ateinančiom kartom, tenka žeminti medžio lają, kad sumažėtų lajos svoris ir medis neišlūžtų, kadangi kamienai stipriai sutrūniję. Teko pastatyti ir dvi atramas.-Kadangi  užsiminėte apie Storąją liepą, norėčiau paklausti Ingos apie šią liepą. Kiek žinau, Inga, jūs dalyvavote ir pirmą kartą tvarkant šį įspūdingą medį?

Inga Gaidelytė ir Tautvydas Kuodys

Taip, iš tiesų aš dalyvavau pradedant šio medžio tvarkymo darbus. Berods, 2010 metų rudenį kartu su Lietuvos arboristikos centro (LAC) komanda gelbėjom šią senolę. Visos drevės buvo užbetonuotos. Taip seniau tvarkydavo medžius, stengdamiesi sustabdyti puvinio plitimą kamienuose. Genėjimo ir lajos sutvirtinimo darbus atliko čekų arboristas Martinas Nemecas, aš jam asistavau. Betono išvalymu iš drevių užsiėmė Algis Davenis, jam aš taip pat padėjau. Buvau tada dar „žalia“ arboristė, viskas man buvo įdomu, visko mokiausi iš kolegų. O ko mes tik neradome tose drevėse – betonas buvo maišomas su plytgaliais, stiklais, netgi buteliais, taip, kad teko nemažai pavargti, kad jį galėtume iškrapštyti. Lajų sutvirtinimas specialiais lynais tada dar buvo naujovė, labai buvo įdomu stebėti kaip tai daroma.

-O štai dabar, tik jau LARA sudėtyje, jūs vėl sugrįžote prie šios liepos.

Taip, ir labai tuo džiaugiuosi! Visada aplankydavau šią liepą, kai tik atvykdavau į Klaipėdą. O dabar, jau įgijusi daug daugiau patirties kaip arboristė, ne tik asistavau, bet pati genėjau ir surišinėjau liepos kamienus. Džiugu matyti pokyčius Lietuvos arboristikoje – prieš 8 metus medžio priežiūrai vadovavo čekų arboristas, o dabar jau mūsų LARA direktorius koreguoja darbus.

-Inga, kaip pasikeitė tavo požiūris į medžius tapus LARA nare?

Man patiko LARA požiūris į medžius, atsakingumas, organizuotumas, pagarba ir gamtai, ir žmogui, saugumas vienas kito atžvilgiu. Pastarąja tema turiu vieną malonų pastebėjimą. Kai susitikome dirbti pirmam projektui, lipome į labai grąžų ąžuolą Ukmergės rajone. Pasiskirstėm darbus, užsimetėme virves, susikabinom įrankius, prieš lipant priėjo Renaldas ir patikrino viską, nuo apraišų iki saugumo: ar saugus lipimo virvės įtvirtinimo taškas, t.y., pakibo  kartu su manimi ant virvės. Jeigu įtvirtinimo taškas išlaiko dviejų žmonių svorį, tai mane vieną tikrai išlaikys.  Čekijoje tai ne naujiena, visada taip daroma, tai būtina saugumo taisyklė. Bet Lietuvoje tai dar neįprasta, tik šioje organizacijoje pastebėjau tokį saugos patikrinimą. Ši organizacija labai atsakingai ir tausojančiai žiūri tiek į gamtą, tiek į dirbantį žmogų. Aš čia tobulėju, vis geriau ir geriau laipioju, bendrauju su kolegomis, kurie turi didelę patirtį, dalijasi ja ir visada pasiruošę padėti. Beje, ir pagyrimų sulaukiu, malonu kai tave pagiria. Dižiuojuosi, kad priklausau tokiai organizacijau,  kad dirbu su tokiais  šauniais kolegomis. Manau drąsiai galiu pasakyti, kad esame šeima.  

-Kalbėjome apie paminklinius medžius. Ką tau reiškia prisilietimas ir galimybė laipioti po medžius senolius?

Medis – atskiras pasaulis, atskira ekosistema su savo gyventojais, t.y augalais, kerpėmis, samanomis, vabžiais ir tai tik nedidelė dalis tos visumos. Jau važiuodama galvoju apie medį, dažniausia jau būnu mačiusi jo nuotraukas ir mintyse dėlioju bendrą vaizdą. Ką jame rasiu, kokie augalai augs aplinkui, kerpės, samanos, vabzdžiai... Kuo senesnis medis, tuo įdomesnė jo istorija. Man patinka tirti medžius, pažinti jų augavietę. Nesistengiu kuo greičiau padaryti darbą - nugenėti šakas, sutvirtinti ir išvažiuoti. Man įdomu medį pažinti, apžiūrėti ir, be abejo, su vietiniais gyventojais pabendrauti.  

-O ką tau apskritai reiškia arboristika?

Man arboristika – tai gyvenimo būdas, pašaukimas. Visada visur matau medžius.
Ir beveik visada apie juos galvoju.

-Tautvydai, tu jauniausias iš arboristų. Ką tau reiškia arboristika, kokią vietą užima tavo gyvenime?

Arboristika man yra svajonių "darbas". Gal greičiau tai ne darbas,  o gyvenimo būdas, nes daugumą dienų praleidžiu laipiodamas po medžius, grožiuosi vaizdais iš aukštai, kvėpuoju grynu oru. Kur daugiau taip rasi, kad ir protas, ir siela džiaugtųsi.

-Kiek supratau, teko ir paminklinius medžius tvarkyti. Ką tau reiškia galimybė prisiliesti prie medžių senolių?

Medžius senolius aš įsivaizduoju kaip vienus išmintingiausių gyvių Žemėje. Jie pragyveno šimtus metų, atsilaikė prieš begales natūralių ir žmonių sukurtų iššukių. Todėl galimybė po juos laipioti, juos tyrinėti ir kartais jiems padėti man yra didžiulė garbė.

-O ar pasikeitė tavo požiūris į medžių priežiūrą tapus LARA nariu?

Tapus LARA nariu, dar labiau sustiprėjo mano pajauta, kad medžiai yra labai svarbi ir reikšminga mūsų gyvenimo dalis, o tai motyvuoja dar labiau  jais domėtis.-Vytautai, tu jau seniai darbuojiesi medžių priežiūros srityje, turi sukaupęs didžiulę patirtį. Kaip pasikeitė tavo požiūris į medžius, tapus LARA nariu?

Vytautas Stonkus


Atsakysiu trumpai – myliu juos dar labiau!

-Kaip tu supranti arboristiką?

Man arboristika – tai priemonių visuma medžio gerovei užtikrinti. Jos prireikia, kai yra santykis medis - žmogus, ir, kaip dažniausiai būna,  tai yra urbanizuotose vietovėse. Kai žmogus nori gyventi kuo arčiau gamtos, tačiau buvimas pernelyg arti medžių pradeda kelti nerimą dėl jo turto saugumo ar net gyvybės. Arboristai sprendžia tokias problemas, parinkdami tinkamiausią priemonę konkrečiu atveju.

-Sprendžiant tokias problemas, ko gero, tenka padirbėti ir su šimtamečiais medžiais. Koks jausmas aplanko?

Jausmas neapsakomas. Dirbdamas sename medyje, net nepastebi kaip mintimis nusikeli į praeitį ir įsivaizduoti kaip žmonės čia gyveno senovėje, kaip atsitiko, kad medis sulaukė tokio amžiaus. Darbuojantis šimtametyje medyje įspūdį daro medžio kamieno masė, lajos aukštis, o dar  vaizdai atsiveriantys nuo medžio viršūnės! Ir nuo kiekvieno medžio vis kitokie! Neapsakomas jausmas, tą reikia pačiam patirti.-Noriu paklausti brolių Lino ir Kęstučio: ką jums reiškia galimybė prisiliesti ir laipioti po medžius senolius?

Linas: Trumpai pasakius - „laipioti istorija“. Juk toli gražu ne kėkvienam tenka prisidėti prie istorijos, ar ja rūpintis. Medžių senolių tvarkymas, verčia jaustis neįprastai, nes „skraidydamas“ lajoje, suvoki, kad šio medžio gyvenimas tęsiasi keletą šimtų metų ir jo matytas pasaulio laikotarpis bus vis tiek gerokai ilgesnis nei taviškis. Laipiojant po „senolį“, jaučiu tam tikrą pagarbą ir savo darbo svarbą, nes mano darbas yra itin svarbus jo gyvavimo prailginimui. Darbas privalo būti preciziškas, be menkiausių klaidų, juk medžiui dar teks gyventi šimtųs metų, net tada, kai mūsų jau nebebus. Po senolių medžių tvarkymo darbų, jautiesi tarsi pasisėmęs didelį šaukštą išminties, bei gavęs pliūpsnį teigiamos energijos iš motinos gamtos.

Kęstutis ir Linas Danauskai

Kęstutis: Medžiai senoliai turi savo dvasią ir spinduliuoja energiją, kuri man veikia raminančiai, tačiau kartu kelia iššūkius ir suteikia adrenalino. Šie medžiai dažnai vos ne dešimt kartų amžiumi lenkia mane, tad jaučiu jiems pagarbą, ir darbą stengiuosi atlikti kiek įmanoma geriau. Ypač mėgstu dirbti senuose ąžuoluose: palyginus su kitais medžiais, jų lajos yra švarios, šakos stambios, todėl jame jaučiasi erdvė, ir matoma visa ąžuolo didybė. Taip pat mėgstu horizontalias šakas, ant kurių patogu atsipūsti. Iš tikrųjų, man medžiai senoliai yra daug įdomesni už jaunus medžius, nes juos galima skaityti kaip seną gerą knygą.

-O ką jums reiškia arboristika? Kokią vietą užima jūsų gyvenime?

Kęstutis: Arboristika užima itin svarbią mano gyvenimo dalį. Su kolegomis tobuliname savo įgūdžius, susipažįstame su medžių tvarkymo subtilybėmis bei įvairių technikų panaudojimo galimybėmis. Kiekvienas veiksmas turi būti apgalvotas, tai veikla reikalaujanti besąlygiško pasitikėjimo kolegomis, nes menka klaidelė gali kainuoti net gyvybę. Nuo pat vaikystės buvau neatskiriamas nuo miško, esu įgijęs miškininkystės magistro laipsnį, tad ir miškas yra neatsiejama mano gyvenimo dalis. Vaikystėje laipiojimas medžiais buvo vienas smagiausių žaidimų. Džiaugiuosi, kad arboristika man yra ir mano darbas, ir hobis. Be to, kartais jaučiuosi netgi atlikdamas švietėjišką veiklą – prižiūrėdami medžius stengiamės šviesti medžių savininkus ir paaiškinti jiems, kad medis irgi turi savo poreikius ir, deja, ne visada turėtų būti tvarkomas tai kaip nori šeimininkas. Nemeluosiu, - įtikinti žmones nėra lengva, bet kai pavyksta jaučiame didelį pasitenkinimą.

Linas: pirmiausia, tai mano hobis, antra, darbas bei tobulėjimo ir geros energijos šaltinis. Čia gali kurti, semtis išminties ar net išbandyti savo galimybių ribas. Tobulas darbas.


-O kaip, vyrai, pasikeitė jūsų požiūris į medžius, tapus LARA nariais?

Linas: Kuo toliau, tuo labiau suvoki savo arboristo darbo svarbą. Anksčiau net nesusimąstydavai, kad vienokį ar kitokį, net apgailėtinai atrodantį medį, gali išsaugoti, ar net įpūstį „antrą kvepavimą“. LARA davė labai didelį krepšį žinių medžių priežiūros klausimais. Dabar eidamas parku, žiūri į medžius tarsi gydytojas, skaitydamas žmogaus ligos istoriją, ir galvodamas, kaip čia tą žmogelį išgydžius.

Kęstutis: Kaip ir visa, LARA priešistorės dalyviai stengemės puoselėti arboristiką Lietuvoje. Iš šio noro gimė organizacija LARA, kuri vedė mus pirmyn įvairiausias kursais, seminarais ir diskusijomis. Mokomės visą gyvenimą, tačiau, esant LARA nariu, mokymasis vyksta kur kas sparčiau, nes čia renkasi šios srities specialistai, naujienos mus pasiekia pirmiausiai ir visada galime dalintis savo patirti. 

Medžiai mūsų visuomenėje turi atlikti kelis vaidmenis: jie svarbūs tiek socialine, tiek ekonomine, tiek aplinkosaugine prasme. Ekonominę prasmę užpildo ūkinės miškininkystės sritis. Arboristikoje ekonomikos nelieka, čia išlieka socialiniai ir aplinkosauginiai aspektai. Medis tvarkomas taip, kad jis išgyventų ilgiau, būtų atsparesnis bei tuo pačiu saugus jį supančiai aplinkai ir žmonėms. Toks ir yra mūsų tas darbas.
 -Arnai, prieš keletą metų tu pradėjai savo kaip arboristo karjerą nuo nulio. Kaip pasikeitė tavo požiūris į medžius, tapus LARA nariu?

Arnas Švelnikas

 Tapus LARA nariu, pradėjau atidžiau vertinti medžius ir pastebėjau kiek daug yra probleminių medžių. Dirbdamas ant žemės arba tik praeidamas pro dirbančius panašų darbą, galvodavau, kad dauguma medžių yra sveiki. Kad ir kaip būtų gaila, Lietuvoje labai daug medžių sužalota dėl netinkamos priežiūros, kuri buvo vykdoma prieš 10-15 metų, bet daugumoje rajonų ir savivaldybių tai vykdoma toliau. Ir tai labai sunku išgyvendinti.                     

 -Pradėjai nuo pradžiamokslio, dabar jau ir šimtamečius medžius tenka tvarkyti. Ką tau reiškia laipioti po medį senolį?  

 Galimybė laipioti po medžius senolius, visų pirma yra patirtis. Reikia daug daugiau žinių ir įgūdžių kaip ir ką pjauti, kaip tvarkyti medžio visumą. Tas pats galioja ir šakų sutvirtinimui. Tai yra kitokia priežiūra negu jaunų medžių genėjimas. Ir visiškai skiriasi nuo iškirtimo. Tvarkant medžius senolius reikia labai gerai apgalvosi ką daryti dar prieš įlipant į tokį medį, ir dar kartą pergalvoti, prieš atliekant veiksmą  tam tikrose šakose ar kamienuose.           

 -O kas tau yra arboristika apskritai?  

 Arboristika man yra darbas, kurį aš  noriu ir planuoju toliau dirbti, nors dar daug reikia  išmokti bei patobulinti: tiek lipimo techniką, tiek darbo spartą ir našumą. Taipogi reikia atsižvelgti ir  į pačio medžio poreikius – dar ne viską mes apie juos žinome.           -Renaldai, ką apibendrindamas galėtum pasakyti? 

 Aš norėčiau tik pasidžiaugti, kad šiuo metu mūsų asociacija yra kaip niekad stipri ir profesionali, nuolat didėjanti ir tobulėjanti. Tai kol kas vienintelė Lietuvoje komanda, galinti profesionaliai ir greitai įgyvendinti įvairiausios apimties projektus, nes niekur kitur Lietuvoje nėra tokios profesionalų koncentracijos. Šiemet planuojame, kad dar 4 mūsų arboristai sieks europinės sertifikacijos, tikėsimės, kad jiems pavyks. Nepaisant to, kad daugelis deklaruoja, jog yra profesionalūs arboristai ir gali atlikti net ir didelės apimties darbus, tik mūsų asociacija pajėgi tai atlikti. Užsakovus, norinčius nepriekaištingai susitvarkyti savo želdinius, norėtume perspėti, kad neapsigautų išgirdus ar pamačius skambius pavadinimus, kaip, antai, centrai, akademijos, nacionaliniai specialistai, arboristai, augalų gelbėjimo tarnybos. Tikrus profesionalus jie ras mūsų asociacijoje. Su mūsų pagalba medžiai visur taps gražesni ir sveikesni!                     

 Atsisveikinusi su šiuo būreliu gerai nusiteikusių vaikinų ir merginos, dar ilgai mąsčiau – jeigu tokie žmonės rūpinasi mūsų medžiais, tai jie tikrai yra gerose rankose! Vis tik Viešųjų pirkimų įstatymas šioje srityje, kai pirmumą atlikti medžių priežiūros darbus lemia ne kvalifikacija, o mažiausia kaina, stipriai apriboja galimybę, jog mūsų miestuose medžiai augs sveiki ir džiugins akį ir sielą. Tad tik belieka kliautis mūsų miestų vadovų sąmoningumu pasirenkant kas prižiūrės medžius jų ir mūsų mieste.

Paskelbta 2018 02 04

Darbai VDU Kauno Botanikos sode

Toliau tęsiame bendradarbiavimą su VDU Kauno Botanikos sodu. Nuvogdami laikotarpį kada nelyja ar vėjas nesiaučia, kertame jau pavojingais tapusius medžius. Kol kas darbuojasi LARA nariai UAB "Arbovita ir Ko" arboristai Renaldas Žilinskas ir Skaidrius Grigalevičius, bei LARA narys arboristas Arnas Švelnikas.

http://botanika.vdu.lt/…/botanikos-sode-apgalvoti-medziu-ki…

Paskelbta 2016 02 26

Švietimo diena Anykščiuose

Tęsiame bendravimą su visuomene, toliau skleidžiame arboristikos idėjas ir dalinamės gerąją arboristikos praktika su valdininkais. Vasario 17, Anykščiuose pravedėme seminarą ,,Medžių priežiūra urbanizuotose teritorijose". 

Jame paaiškinome arboristų pranašumą bei pademonstravome medžių genėjimą ir lajos sutvirtinimą. Seminarą vedė LARA direktorius, arboristas Renaldas Žilinskas, jam asistavo LARA narys UAB ,,Žalioji Aukštuma" arboristas Rokas Dulieba ir LARA narys, arboristas Arnas Švelnikas.

Plačiau skaitykite:

Vyko susitikimas su Lietuvos arboristų asociacijos atstovais

Paskelbta 2016 02 18

Tęsiasi bendradarbiavimas su Kauno VDU Botanikos sodu. 

Nuo šiol tulpmedžius globos LARA arboristai.

Plačiau apie tai skaitykite Kauno Botanikos sodo tinklalapyje:

http://botanika.vdu.lt/naujienos/medziu-gydytojas-aplanke-botanikos-sodo-tulpmedzius

Paskelbta 2016 02 10

Atrodo, pakankamai yra informacijos kaip reikia genėti medžius: apie tai galima pasiskaityti internete, TV3 laidoje "Svajonių sodai" gana dažnai specialistai demonstruoja, kaip taisyklingai genėti medžius. Gal kažkur gūdžioje provincijoje niekada gyvenime nematęs nei TV, nei kompiuterio ir, apskritai, nežinantis kas tas internetas, tūlas pilietis nusigriebęs pjūklą ar kirvį nudrožia medį kaip jam gražiau ir geriau atrodo. Tačiau antrame pagal dydį Lietuvos mieste, kur tikrai daugybė želdinius prižiūrinčių įmonių ir ne pirmus metus, tokie genėjimo būdai apskritai neturėtų egzistuoti. Šiaip tai nuo vaikystės visiems kalama į galvą, kad jeigu ko nors nežinai ar nemoki, tai geriau nekišk nagų. O jeigu vistiek jauti nenumaldomą norą daryti, tai paklausk žinančio ir paprašyk, kad pamokintų, kaip deramai darbą atlikti. Tačiau, atidžiau pasižvalgius, vistik surandi dar diletantų ar profanų sudarkytus medžius. Ir dar didmiestyje. Kas tai lemia - ar užsakovo noras surasti "specialistus", kurie apgenėtų medį už mažiausią kainą, ar genėjimo paslaugų teikėjo žemas kvalifikacinis lygis? O gal abu iškart? Visi mes ieškom, kas galėtų pigiau atlikti vieną ar kitą darbą, čia nėra nieko smerktino. Bet ar nevertėtų samdant specialistus, pasiteirauti kokius kvalifikacinius dokumentus jie turi, ar, apskritai, juos turi. Taipogi, galima pasiteirauti, kur ir kokius darbus jie atliko anksčiau, kad būtų galima pasižiūrėti ir įvertinti atliktų darbų kokybę. Juk ne kiekvienas medkirtys ar aukštalipys sugeba profesionaliai apgenėti medį. Tačiau tai nei motais tam užsakovui, kuris pasamdė diletantus nugenėti medžius Kaune prie Jurbarko gatvės 2 namo. Medžiai nustuobrinti, sudarkyti, pasmerkti lėtam sunykimui. Labai norėtųsi sužinoti, kas buvo užsakovas ir kas taip medžius nustuobrino. Čia yra klasikinis pavyzdys, kaip griežtai negalima daryti su medžiais. Kreipiamės į kauniečius, gal padėsit nustatyti šio šedevro autorius. O potencialiems užsakovams galime tik patarti - kai bus įvardintas šio šedevro autorius, jokiu būdu nesamdykite jo medžius prižiūrėti, nes po tokios priežiūros jie tinkami tik iškirtimui.

Paskelbta 2016 01 16

Paskutiniu metu FB pasirodė nauja paskyra "Lietuvos arboristai", kuri, visų Lietuvos arboristų vardu, komentuoja Lietuvos arboristų asociacijos ir su ja susijusių įmonių ar narių publikacijas. "Lietuvos arboristikos centro" arba LAC ir "Lietuvos arboristų" FB paskyras sukūrė ir jas administruoja p. Sigitas Algis Davenis, kuris šiomis paskyromis desperatiškai bando įrodinėti, jog jis atstovauja Lietuvos arboristus ir kalba jų vardu. Atsakingai pareiškiame, kad Lietuvos arboristus atstovauja tik Lietuvos arboristų asociacija ir Lietuvos arboristų nuomonę ir poziciją išsako savo oficialioje FB paskyroje „Lietuvos arboristų asociacija“ ir internetiniame puslapyjewww.arboristuasociacija.lt . "Lietuvos arboristų" FB paskyra ar "Lietuvos arboristikos centras" atstovauja bendras arboristikos idėjas ir p. Sigito Algio Davenio asmeninę nuomonę.

Recently on FB appeared a new account "Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristai) which, in the name of the all Lithuanian arborists, comments the publications of the Association of Arborists of Lithuania and related companies or members. "Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristai) and "Center of Arboriculture of Lithuanian" or LAC (Lietuvos arboristikos centras arba LAC) FB accounts are created and administered by Mr. Sigitas Algis Davenis, who by these accounts are desperately trying to prove that he is representing Lithuania arborists and speaks on their behalf. Responsibly declare that the arborists of Lithuania represents only the Association of Arborists of Lithuania and express the position and opinion of Lithuanian arborists on the official FB account "Association of Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristų asociacija) and websitewww.arboristuasociacija.lt . "Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristai) and "Center of Arboriculture of Lithuanian" or LAC (Lietuvos arboristikos centras arba LAC) represent the common ideas of arboriculture and personal opinion of Mr. Sigitas Algis Davenis.

Paskelbta 2015 12 14

Apie Paprastąją vinkšną (Ulmus laevis Pall) augančią Vilniuje, Žemutinės pilies skvere šalia katedros.

Atrodytų, kas čia tokio, medis kaip medis, tiesa, aukštas, kamienas įspūdingos apimties, beveik 4 metrų. Tik, va, šviečia papuoštas ryškiais oranžiniais diržais. Kokia jų paskirtis? Ne specialistui atrodo, kad taip jis sutvirtintas - juk nenorim, kad didžiulės šakos atlūžtų ir pašventintų tūlą per pakaušį net neužeinant į Katedrą. Pažvelgus specialisto, profesionalo akimis tai diletantiškas medžio lajos sutvirtinimas arba lajos sutvirtinimo imitavimas. Ir tikrai privers nusišypsoti ir pakraipyti galvą - Lietuvoje medžių priežiūra dar akmens amžiuje. Nieko nepadarysi, tai visagalio Viešųjų pirkimų įstatymo ir finansavimo pasekmė. Medžių priežiūra Lietuvoje nėra prioritetinė sritis ir jai skiriama labai nedidelė savivaldybių biudžeto dalis, dažniausiai, avarinių ar pavojingų medžių iškirtimui kapinėse ar kitose vietose. Esant tokioms lėšoms belieka naudotis nekvalifikuotų medžių priežiūros "specialistų" paslaugomis, kadangi, skelbiant konkursą, pagrindinis kriterijus tokioje situacijoje yra mažiausia kaina, o ne kvalifikacija. Todėl ir pasipuošė vinkšna ryškiais oranžiniais kaspinais, nors jų apskritai niekas nepuošia, net ir prieš Kalėdas.Auga ši gražuolė prestižinėje, dažnai turistų lankomoje vietoje.Be abejo, atvykusiems iš Europos šalių, kur medžiams mieste skiriamas ypatingas dėmesys ir jų priežiūrą vykdo profesionalūs arboristai, tokia medžio priežiūra sukelia tik ironišką šypsnį ir mintis apie akmens amžių, o ranka su fotoaparatu nevalingai pakyla įamžinti tokį šedevrą.
Šioje situacijoje yra keletas būdų kaip pasielgti:
tyliai pakeiksnoti valdžią, kad skiriamas menkas dėmesys medžių priežiūrai mieste, numoti ranka ir palikti viską taip kaip yra;
pasivadinti nacionaliniais arboristais, šūkauti visiems, kad mes galėjom padaryti geriau,tik už daug didesnę kainą, rodyti fotografijas per paskaitas su potekste kaip negalima daryti ir... palikti kaip yra.
suderinus su instancijom, nuimti tuos ryškius, jokios funkcijos neatliekančius kaspinus, sutvirtinti lają specialiaisiais lynais, kaip pridera pagal arboristikos standartus ir padaryti tai visiškai nemokamai, ką ir padarė mūsų asociacijos arboristai.
Natūraliai kyla klausimas - kodėl? Juk už visą darbą ir medžiagas jokio atlygio niekas nedavė ir neduos? Vyresnės kartos atstovai gerai žino rusišką, klasika tapusį filmą "Baltoji dykumos saulė" ( Белое солнце пустыни). Norėčiau atsakyti vieno iš jų herojaus, senojo muitininko žodžiais, kuris, nepaisant visų santvarkų pasikeitimų, toliau vykdė savo pareigas: " за державу обидно!" Todėl, kad dėl valstybės apmaudu! Apmaudu ir skaudu dėl tokio valstybės požiūrio į mieste augančių medžių priežiūrą, todėl nors šiek tiek prisidedam, kad nejuokintume Europos. Nors šiek tiek, taisydami diletantų darbą bent jau prestižinėse vietose, išvengsime pašaipių Europos žvilgsnių ir komentarų apie akmens amžių. Pavasarį, kai išsprogs lapai, atliksime dar vieną darbų etapą.
Ir dar. Lyg tarp kitko, pamąstymui. Jei jau atsirado nacionaliniai arboristai, tai gal vertėtų ir visus profesijų atstovus pavadinti nacionaliniais? Pavyzdžiui, nacionalinis trakoristas, nacionalinis vairuotojas, nacionalinis elektrikas, nacionalinis santechnikas... Rodos, niekas nepasikeičia, bet kiek solidumo prideda! Ką ten kažkoks traktoristas ar santechnikas prieš nacionalinį traktoristą ar nacionalinį santechniką! 


Paskelbta 2015 12 05


Kreipiamės į studentus, kurie norėtų susieti savo ateitį su arboristika ir populiarinti ją Lietuvoje. Pasiskaitykite informaciją žemiau esančioje nuorode ir kreipkitės į mūsų asociaciją, bendromis jėgomis bandysim pasiekti geriausių rezultatų! 

 http://www.isa-arbor.com/newsletters/newsletter.aspx?ArticleID=799 


Paskelbta 2015 11 20
Darbai VDU Kauno Botanikos sode

 

Toliau tęsiame bendradarbiavimą su VDU Kauno Botanikos sodu. Nuvogdami laikotarpį kada nelyja ar vėjas nesiaučia, kertame jau pavojingais tapusius medžius. Kol kas darbuojasi LARA nariai UAB "Arbovita ir Ko" arboristai Renaldas Žilinskas ir Skaidrius Grigalevičius, bei LARA narys arboristas Arnas Švelnikas.

http://botanika.vdu.lt/…/botanikos-sode-apgalvoti-medziu-ki…

Paskelbta 2016 02 26

_________________________________________________________________________________________________

Švietimo diena Anykščiuose

 

Tęsiame bendravimą su visuomene, toliau skleidžiame arboristikos idėjas ir dalinamės gerąją arboristikos praktika su valdininkais. Vasario 17, Anykščiuose pravedėme seminarą ,,Medžių priežiūra urbanizuotose teritorijose". 

Jame paaiškinome arboristų pranašumą bei pademonstravome medžių genėjimą ir lajos sutvirtinimą. Seminarą vedė LARA direktorius, arboristas Renaldas Žilinskas, jam asistavo LARA narys UAB ,,Žalioji Aukštuma" arboristas Rokas Dulieba ir LARA narys, arboristas Arnas Švelnikas.

Plačiau skaitykite:

Vyko susitikimas su Lietuvos arboristų asociacijos atstovais

Paskelbta 2016 02 18

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Tęsiasi bendradarbiavimas su Kauno VDU Botanikos sodu. 
Nuo šiol tulpmedžius globos LARA arboristai.

Plačiau apie tai skaitykite Kauno Botanikos sodo tinklalapyje:

http://botanika.vdu.lt/naujienos/medziu-gydytojas-aplanke-botanikos-sodo-tulpmedzius

_________________________________________________________________________________________________

Paskelbta 2016 02 10

Atrodo, pakankamai yra informacijos kaip reikia genėti medžius: apie tai galima pasiskaityti internete, TV3 laidoje "Svajonių sodai" gana dažnai specialistai demonstruoja, kaip taisyklingai genėti medžius. Gal kažkur gūdžioje provincijoje niekada gyvenime nematęs nei TV, nei kompiuterio ir, apskritai, nežinantis kas tas internetas, tūlas pilietis nusigriebęs pjūklą ar kirvį nudrožia medį kaip jam gražiau ir geriau atrodo. Tačiau antrame pagal dydį Lietuvos mieste, kur tikrai daugybė želdinius prižiūrinčių įmonių ir ne pirmus metus, tokie genėjimo būdai apskritai neturėtų egzistuoti. Šiaip tai nuo vaikystės visiems kalama į galvą, kad jeigu ko nors nežinai ar nemoki, tai geriau nekišk nagų. O jeigu vistiek jauti nenumaldomą norą daryti, tai paklausk žinančio ir paprašyk, kad pamokintų, kaip deramai darbą atlikti. Tačiau, atidžiau pasižvalgius, vistik surandi dar diletantų ar profanų sudarkytus medžius. Ir dar didmiestyje. Kas tai lemia - ar užsakovo noras surasti "specialistus", kurie apgenėtų medį už mažiausią kainą, ar genėjimo paslaugų teikėjo žemas kvalifikacinis lygis? O gal abu iškart? Visi mes ieškom, kas galėtų pigiau atlikti vieną ar kitą darbą, čia nėra nieko smerktino. Bet ar nevertėtų samdant specialistus, pasiteirauti kokius kvalifikacinius dokumentus jie turi, ar, apskritai, juos turi. Taipogi, galima pasiteirauti, kur ir kokius darbus jie atliko anksčiau, kad būtų galima pasižiūrėti ir įvertinti atliktų darbų kokybę. Juk ne kiekvienas medkirtys ar aukštalipys sugeba profesionaliai apgenėti medį. Tačiau tai nei motais tam užsakovui, kuris pasamdė diletantus nugenėti medžius Kaune prie Jurbarko gatvės 2 namo. Medžiai nustuobrinti, sudarkyti, pasmerkti lėtam sunykimui. Labai norėtųsi sužinoti, kas buvo užsakovas ir kas taip medžius nustuobrino. Čia yra klasikinis pavyzdys, kaip griežtai negalima daryti su medžiais. Kreipiamės į kauniečius, gal padėsit nustatyti šio šedevro autorius. O potencialiems užsakovams galime tik patarti - kai bus įvardintas šio šedevro autorius, jokiu būdu nesamdykite jo medžius prižiūrėti, nes po tokios priežiūros jie tinkami tik iškirtimui.

Paskelbta 2016 01 16

_____________________________________________________________________________________________________________________________


Paskutiniu metu FB pasirodė nauja paskyra "Lietuvos arboristai", kuri, visų Lietuvos arboristų vardu, komentuoja Lietuvos arboristų asociacijos ir su ja susijusių įmonių ar narių publikacijas. "Lietuvos arboristikos centro" arba LAC ir "Lietuvos arboristų" FB paskyras sukūrė ir jas administruoja p. Sigitas Algis Davenis, kuris šiomis paskyromis desperatiškai bando įrodinėti, jog jis atstovauja Lietuvos arboristus ir kalba jų vardu. Atsakingai pareiškiame, kad Lietuvos arboristus atstovauja tik Lietuvos arboristų asociacija ir Lietuvos arboristų nuomonę ir poziciją išsako savo oficialioje FB paskyroje „Lietuvos arboristų asociacija“ ir internetiniame puslapyje www.arboristuasociacija.lt . "Lietuvos arboristų" FB paskyra ar "Lietuvos arboristikos centras" atstovauja bendras arboristikos idėjas ir p. Sigito Algio Davenio asmeninę nuomonę.

Recently on FB appeared a new account "Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristai) which, in the name of the all Lithuanian arborists, comments the publications of the Association of Arborists of Lithuania and related companies or members. "Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristai) and "Center of Arboriculture of Lithuanian" or LAC (Lietuvos arboristikos centras arba LAC) FB accounts are created and administered by Mr. Sigitas Algis Davenis, who by these accounts are desperately trying to prove that he is representing Lithuania arborists and speaks on their behalf. Responsibly declare that the arborists of Lithuania represents only the Association of Arborists of Lithuania and express the position and opinion of Lithuanian arborists on the official FB account "Association of Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristų asociacija) and websitewww.arboristuasociacija.lt . "Arborists of Lithuania" (Lietuvos arboristai) and "Center of Arboriculture of Lithuanian" or LAC (Lietuvos arboristikos centras arba LAC) represent the common ideas of arboriculture and personal opinion of Mr. Sigitas Algis Davenis.

Paskelbta 2015 12 14

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Apie Paprastąją vinkšną (Ulmus laevis Pall) augančią Vilniuje, Žemutinės pilies skvere šalia katedros.

 

Atrodytų, kas čia tokio, medis kaip medis, tiesa, aukštas, kamienas įspūdingos apimties, beveik 4 metrų. Tik, va, šviečia papuoštas ryškiais oranžiniais diržais. Kokia jų paskirtis? Ne specialistui atrodo, kad taip jis sutvirtintas - juk nenorim, kad didžiulės šakos atlūžtų ir pašventintų tūlą per pakaušį net neužeinant į Katedrą. Pažvelgus specialisto, profesionalo akimis tai diletantiškas medžio lajos sutvirtinimas arba lajos sutvirtinimo imitavimas. Ir tikrai privers nusišypsoti ir pakraipyti galvą - Lietuvoje medžių priežiūra dar akmens amžiuje. Nieko nepadarysi, tai visagalio Viešųjų pirkimų įstatymo ir finansavimo pasekmė. Medžių priežiūra Lietuvoje nėra prioritetinė sritis ir jai skiriama labai nedidelė savivaldybių biudžeto dalis, dažniausiai, avarinių ar pavojingų medžių iškirtimui kapinėse ar kitose vietose. Esant tokioms lėšoms belieka naudotis nekvalifikuotų medžių priežiūros "specialistų" paslaugomis, kadangi, skelbiant konkursą, pagrindinis kriterijus tokioje situacijoje yra mažiausia kaina, o ne kvalifikacija. Todėl ir pasipuošė vinkšna ryškiais oranžiniais kaspinais, nors jų apskritai niekas nepuošia, net ir prieš Kalėdas.Auga ši gražuolė prestižinėje, dažnai turistų lankomoje vietoje.Be abejo, atvykusiems iš Europos šalių, kur medžiams mieste skiriamas ypatingas dėmesys ir jų priežiūrą vykdo profesionalūs arboristai, tokia medžio priežiūra sukelia tik ironišką šypsnį ir mintis apie akmens amžių, o ranka su fotoaparatu nevalingai pakyla įamžinti tokį šedevrą.
Šioje situacijoje yra keletas būdų kaip pasielgti:
tyliai pakeiksnoti valdžią, kad skiriamas menkas dėmesys medžių priežiūrai mieste, numoti ranka ir palikti viską taip kaip yra;
pasivadinti nacionaliniais arboristais, šūkauti visiems, kad mes galėjom padaryti geriau,tik už daug didesnę kainą, rodyti fotografijas per paskaitas su potekste kaip negalima daryti ir... palikti kaip yra.
suderinus su instancijom, nuimti tuos ryškius, jokios funkcijos neatliekančius kaspinus, sutvirtinti lają specialiaisiais lynais, kaip pridera pagal arboristikos standartus ir padaryti tai visiškai nemokamai, ką ir padarė mūsų asociacijos arboristai.
Natūraliai kyla klausimas - kodėl? Juk už visą darbą ir medžiagas jokio atlygio niekas nedavė ir neduos? Vyresnės kartos atstovai gerai žino rusišką, klasika tapusį filmą "Baltoji dykumos saulė" ( Белое солнце пустыни). Norėčiau atsakyti vieno iš jų herojaus, senojo muitininko žodžiais, kuris, nepaisant visų santvarkų pasikeitimų, toliau vykdė savo pareigas: " за державу обидно!" Todėl, kad dėl valstybės apmaudu! Apmaudu ir skaudu dėl tokio valstybės požiūrio į mieste augančių medžių priežiūrą, todėl nors šiek tiek prisidedam, kad nejuokintume Europos. Nors šiek tiek, taisydami diletantų darbą bent jau prestižinėse vietose, išvengsime pašaipių Europos žvilgsnių ir komentarų apie akmens amžių. Pavasarį, kai išsprogs lapai, atliksime dar vieną darbų etapą.
Ir dar. Lyg tarp kitko, pamąstymui. Jei jau atsirado nacionaliniai arboristai, tai gal vertėtų ir visus profesijų atstovus pavadinti nacionaliniais? Pavyzdžiui, nacionalinis trakoristas, nacionalinis vairuotojas, nacionalinis elektrikas, nacionalinis santechnikas... Rodos, niekas nepasikeičia, bet kiek solidumo prideda! Ką ten kažkoks traktoristas ar santechnikas prieš nacionalinį traktoristą ar nacionalinį santechniką! 

Paskelbta 2015 12 05


 

Kreipiamės į studentus, kurie norėtų susieti savo ateitį su arboristika ir populiarinti ją Lietuvoje. Pasiskaitykite informaciją žemiau esančioje nuorode ir kreipkitės į mūsų asociaciją, bendromis jėgomis bandysim pasiekti geriausių rezultatų! 

 

 http://www.isa-arbor.com/newsletters/newsletter.aspx?ArticleID=799 

_______________________________________________________

Pirmųjų arboristų varžybų įvykusių Birštone 2015 liepos 18d. rezultatai 


 1 vieta bendroje įskaitoje atiteko Kęstučiui Danauskui (116,06 taškai).

 2 vietoje liko Linas Danauskas (115,78 taškai).

 3 vieta Adas Bernius (105,76 taškai).

 4 vieta Rokas Dulieba (100,66 taškai). 

 5 vieta Skaidrius Grigalevičius (90,09 taškai).

 6 vieta Arvydas Vasiliauskas (83,30 taškai)

 7 vieta Saulius Kairys (68,53 taškai).

 Sveikiname nugalėtojus ir visus dalyvavusius. 

 Dėkojame teisėjams Janis Strausmanis, Dace Strausmane, Janis, Vytautui Stonkui ir Renaldui Žilinskui.

 Taip pat visiems rėmėjams ir kitiems žmonėms be kurių šios varžybos nebūtų įvykusios.

 Varžybų akimirkos Mūsų Facebook paskyroje.

Pirmosios Lietuvos arboristų varžybos 2015.07.18 Birštonas


2015.07.18 Organizuojamos pirmosios Lietuvos arboristų varžybos. 

Čia susirungs aukščio nebijantys, lyg beždžionės po medžius laipiojantys žmonės, kuriems svarbu taisyklingas medžio lajos formavimas.

Veiksmas vyks Birštone, Vytauto parke. Pradžia: 10 val.

Rungtys:

  1. Sužeistojo lajoje gelbėjimo rungtis
  2. Greitojo lipimo rungtis
  3. Lipimo virve kojomis rungtis
  4. Svarelio mėtymo ir virvės instaliavimo rungtis
  5. Darbo lajoje imitavimo rungtis


Sveikinimai tikriems arboristams

Balandžio 18 dieną Kauno miškų innžinerijos kolegijoje, Girionyse, vyko pirmasis Lietuvos arboristų asociacijos sertifikacijos egzaminas. Dalyvavo šeši arboristai. LARA Sertifikavimo komisijos sprendimu pirmieji LARA sertifikuoti arboristai: 

Arvydas Vasiliauskas, Kęstutis Danauskas, Linas Danauskas, Tomas Kokanka, Vytautas Stonkus, Renaldas Žilinskas. 

Sveikiname!Mažeikiuose vyko Lietuvos arboristų paskaita

Šeštadienį, kovo 7 d. Mažeikiuose Lietuvos arboristų asociacijos nariai dalyvavo dendrologijos paskaitoje, kurią pravedė kolegos iš Latvijos arboristų asociacijos Janis Strausmanis ir Janis Vilks. Po paskaitos lankėmės Renavo dvaro parke, kur toliau tęsėm paskaitą ir bandėm atpažinti medžius, pakomentuoti jų būklę. Retos profesijos Lietuvoje: arboristika

http://www.arboristai.lt/naujienos-111/933-retos-profesijos-lietuvoje-arboristika


Saugokime gamtą - nekirskime medžių

http://www.delfi.lt/pilietis/naujienos/saugokime-gamta-nekirskime-medziu.d?id=61296607


Renaldas Žilinskas - mintys.

http://mususavaite.lt/renaldas-zilinskas-brangiausi-likimo-skirti-gyvenimo-vaidmenys-isejus-i-pensija/